Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
ECMEN
Jaworski Ośrodek Kultury
top

Opowieści Chanukowe

2014-11-20 14:24:13, dodał: Weronika, kategoria: wydarzenia
Fundacja "PRO ARTE 2002" oraz Jaworski Ośrodek Kultury - Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa zapraszają na niecodzienne spotkanie z kulturą żydowską. 12.12.2014, piątek, godz. 11:00 w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa odbędzie się spotkanie pt. "Opowieści Chanukowe". Wstęp bezpłatny.

Opowieści Chanukowe będą pretekstem do zaprezentowania szerokiego spektrum kultury żydowskiej. Temat żydowskiego święta Chanuka został wybrany nie bez powodu: Chanuka czyli Święto Świateł jest obchodzone właśnie w grudniu. Spotkanie będzie oscylowało wokół:
- Wykładu w formie opowieści prowadzonego przez Jerzego Kichlera - współtwórcę programu rekonstrukcji i odnowy życia gmin żydowskich w Polsce, inicjatora i realizatora remontu Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu,
- Koncertu kwartetu jedynego w Polsce chóru synagogalnego - Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Chór zaprezentuje śpiewy tradycyjne, w języku jidysz i hebrajskim, w repertuarze znajdą się utwory kompozytorów znanych i anonimowych. Dyrygent przybliży Uczestnikom zagadnienie muzyki żydowskiej.

To święto łączy w sobie żydowskie modlitwy, pieśni, opowieści o tradycji i wreszcie magię światła pokonującego mroki zimowych nocy. Przesłanie, które niesie Chanuka jest niezmiernie aktualne, jest nim walka o prawo do wolności religijnej. Od ponad 10 lat spotykam się z grupami polskiej młodzieży, podczas których mówię o żydowskiej tradycji. Reakcje uczniów w ciągu tych lat bardzo się zmieniły. Jest wiele pytań dotyczących stereotypów. Jak się wydaje, dla uczniów ważnym jest osobiste spotkanie z praktykującym wyznawcą judaizmu, pokazanie przy tym pozytywnych wartości tradycji żydowskiej. Po spotkaniu dzieci pozdrawiają mnie, dla nich nowym zawołaniem: Szalom - opowiada Jerzy Kichler.


Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Godziny otwarcia
Kontakt
mapa
Social media