Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
ECMEN
Jaworski Ośrodek Kultury
top

Szachy w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa

2017-09-27 11:21:39, dodał: Konstancja, kategoria: ogólne
Już w najbliższą sobotę (30.09.2017 r.) o godz. 11:00 ruszają lekcje gry w SZACHY w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa (Sala nr 2 | I Piętro).
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Więcej informacji po nr (76) 870-28-78.

A co mówi instruktor Pan Roman Drążek o grze w szachy?
"Szachy to bardzo stara gra, która może mieć nawet 2500 lat. Więc nasuwa się od razu pytanie, dlaczego ta gra planszowa, ta zabawa nie została jeszcze przez ludzi zapomniana, tak jak wiele innych rzeczy ze starożytności? Pomimo tylu wojen, pomimo tylu kataklizmów, zmieniającej się mody i różnych przewrotach, ludzie nie mogą przestać grać w szachy, co ta gra ma takiego w sobie? To bardzo dobre pytanie. Od bardzo dawna ludzie odkrywają tą grę i do dzisiaj nie jest jeszcze do końca poznana i zgłębiona. W dobie dzisiejszych nowoczesnych czasów do odkrywania tajemnic tej gry, angażuje się już super nowoczesne komputery, które pomimo swej ogromnej mocy obliczeniowej, nie są jeszcze w stanie wyszukać wszystkich opcji i możliwości z jakich składa się ta gra. A więc można śmiało powiedzieć, że szachy mają w sobie wprost nieograniczone możliwości, umożliwia to każdemu z graczy wyczerpanie w 100 procentach swojego talentu, szachista ma możliwość wykazać się własną inwencją, może grać tak, jak jeszcze nikt nie grał! Może wytyczać nowe ścieżki, nowe drogi, szlaki po których jeszcze nikt nie chodził. Szachy nie znane, niewyczerpane pokłady, zachęcają więc do poszukiwać i do twórczości. W szachy może grać każdy, bez względu na wiek, płeć i narodowość, zabawa w szachy integruje więc ludzi i całe pokolenia, przy jednej szachownicy może zasiąść dziadek z wnukiem, lub z córką. Najczęściej to starszy, najbardziej doświadczony szachista wygrywa, ale wierzcie mi, że widziałem na zawodach przypadki, że było zupełnie odwrotnie i to mały chłopiec właśnie, lub dziewczynka sprawiała łomot staremu doświadczonemu szachiście, a patrząc na minę tego zadziwionego gracza, nie można się powstrzymać od śmiechu. Więc to zabawa, rozrywka, gra strategiczna, gdzie główną rolę odgrywa Król, jest też Królowa, lub Hetman, są Wieże, Konie, lub Skoczki, Gońce i Piony, a każda z tych figur ma inne zdolności, lecz zadanie jest wspólne i nagle kompletnie zapominamy o tym, że to tak naprawdę niezwykły wysiłek umysłowy, niezwykły trening intelektualny, angażujemy w tą zabawę cały nasz umysł, inteligencję, pamięć, wyobraźnię, koncentrację, rozdzielczość uwagi, rozwijając wszystkie te cechy jednocześnie. Dzieci, które nie boją się grać w szachy, podchodzą do szachownicy i zaczynają po prostu bawić się tymi figurami, jak najzwyklejszą zabawką, nie boją się później w szkołach żadnego wysiłku intelektualnego, nie boją się żadnych trudnych wyzwań związanych z nauką. Jest już udowodnione naukowo, że w szkołach eksperymentalnych, gdzie wprowadzono tą zabawę do nauki , uczniowie którzy grali w szachy mieli jednocześnie lepsze wyniki dydaktyczne ze wszystkich innych przedmiotów nauczania."
Szachy
Godziny otwarcia
Kontakt
mapa
Social media